כיצד שומרים על העיניים בעבודה מול מחשב

האם אתם מוצאים את עצמכם מבלים הרבה מאוד זמן מול צג המחשב? כנראה שגם אתם סובלים מאדמומיות, כאבי עיניים ומעייפות, תופעות אלו ידועות ואף שאינן מסוכנות, הם בהחלט מציקות.
העבודה מול מחשב הפכה להיות עבור רבים מאיתנו חלק בלתי נפרד מהשגרה היומית. צפייה מרובה ולא נכונה במסך המחשב עלולה לגרות לתופעות רבות כגון עיניים אדומות, יבשות וכואבות, ראייה מטושטשת או כפולה, ראייה מטושטשת לטווח רחוק, כאבי ראש, הבזקי צבע בשדה הראייה לאחר הפניית הראש מהמסך, רגישות יתר לאור, צוואר נוקשה ובעיות גב.
אדם ממצמץ בממוצע פעם אחת בכל חמש שניות. המצמוץ הטבעי נועד לתת לעין חומר סיכה להמשך פעילות תקין. בזמן העבודה מול מחשב מצטמצם באופן ניכר מספר המצמוצים, אפילו עד לרמה של מצמוץ אחד בדקה! המשמעות היא פחות חומר סיכה לעין והתוצאה- עיניים יבשות ואדומות ותחושה של חול בעיניים.

6 המלצות כיצד נכון לעבוד מול מחשב?

המלצה מס' 1
כדאי להפנות את המבט מן המסך מדי עשרים דקות ולהביט למרחק עשרים מטרים או יותר למשך עשרים שניות לפחות. מדי פעם כדאי להישען אחורה ולעצום את העיניים למספר שניות על מנת לתת להן מנוחה. מידי שעה יש לעשות הפסקה מסודרת, לקום מהכיסא ולהלך קצת על מנת לחלץ עצמות, להזרים את הדם ולתת לעיניים לנוח.

המלצה מס' 2
יש למקם את המסך כ-45-75 ס"מ מהעיניים. רבים מרגישים שהמרחק הנוח ביותר הוא "מרחק נגיעת יד". על החלק העליון של המסך להיות בגובה העיניים או מעט נמוך מהן, כך שניתן יהיה להביט על המסך מלמעלה למטה. במידה והמסך יהיה מעט גבוה יותר, תמצאו את עצמכם נאלצים להרים מבטכם לעברו- מרשם בדוק למתח וכאבים בצוואר. יש למקם את לוח המקשים מול המסך. אם תמוקם המקלדת מעט הצידה או בזווית, יאלצו העיניים להתמקד בכל פעם באופן שונה, תהליך שעלול לגרום לעייפות העין.
מומלץ לשים את ניירות העבודה על מעמד ליד המסך, בגובה ובזווית דומה. באופן זה העיניים אינן נאלצות לשנות את המיקוד מהמסמך למסך וחוזר חלילה.

המלצה מס' 3
התשמשו בפונטים גדולים.

המלצה מס' 4
יש לשמור על מסך נקי מאבק שכן הלכלוך מטשטש ניגודים ותורם לסנוור והשתקפויות.

המלצה מס' 5
השתקפות של אור במסך המחשב מאמצת מאוד את העיניים ומומלץ להימנע מכך. על מנת לבדוק איזה אור משתקף במסך שלכם, כבו את מסך המחשב והביטו בו, כך תוכלו לראות איזה אור משתקף במסך. מקמו את המסך כך שמקורות האור המסנוורים יהיו בצד המסך, במקביל לציר המבט למסך. עדיף לסגור את מקורות האור שמגיעים מעליכם. לעיתים מעט הטיה של המסך יכולה לפתור את בעיית ההשתקפות. מומלץ לסגור וילונות או תריסים כדי למנוע השתקפות של אור השמש. באופן כללי רצוי שהתאורה בחדר תהיה כהה יותר מהצבע הלבן המופיע על המסך בעת עבודה על המחשב.

המלצה מס' 6
העשרת התפריט בירקות עליים ירוקים וסגולים כגון תרד, ענבים, אוכמניות ועוד, מסייעת במניעת התנוונות הרשתית. נמצא כי לנגזרות של ויטמין A המצויים במזונות אלה יש תפקיד חשוב בשמירה על הרשתית.